مقالات بازاريابي
تبليغات چيست؟
تبليغات چيست؟
  بزرگنمايي:
چهارشنبه 16 مرداد 1392 - 5:45:23 PM


مفهوم تبليغات بطور عجيبي با بازاريابي آميخته است. تبليغات جزئي از فرآيند بازاريابي يک محصول و يا خدمت بشمار مي رود. به بيان ساده مي توان گفت تبليغات يعني رساندن يک پيام در مورد محصول و يا يک خدمت از طريق رسانه هاي مختلف براي متقاعد کردن مخاطبان بالقوه براي خريد آن محصول و يا خدمت.

در تبليغات معمولاً اهداف متفاوتي دنبال مي شود که در زير به بخشي از آنها اشاره مي کنيم:

آگاهي مشتريان در مورد محصولات و يا خدمات جديد
آگاه کردن مشتريان از طرز کار و يا قيمت جديد يک محصول
ايجاد تصويري روشن و قدرتمند از کسب و کار
ترغيب مشتريان به خريد محصول
تشويق مشتري براي اتخاذ تصميم خريد فوري محصول و يا خدمت
و …


از ديدگاه جايگاه تبليغات در مقايسه با بازاريابي، مي توان تبليغات را زير مجموعه بازاريابي و در کنار ابزارهاي ديگر آن از جمله روابط عمومي، پيشبرد فروش، فروش شخصي و بازاريابي مستقيم دانست. تبليغات بيشتر بر روان مشتري براي ترجيح دادن يک برند خاص تمرکز دارد و بازاريابي بر کل فرآيند اعم از تبليغات، فروش، توزيع و … احاطه دارد.اکنون به اين مي پردازيم که يک تبليغ موثر چه ويژگي هايي دارد:خلاق، ابتکاري و به يادماندني: تصوير و پيام تبليغ مي بايد کاملاً خلاقانه و ابتکاري باشد بگونه اي که مخاطب در مورد آن به فکر واداشته شود و هر زمان که محصول شما و يا محصولات مشابهي را مي بيند به ياد تبليغ شما بيافتند.
عنوان جذاب و متفاوت: عنوان يک تبليغ مي بايست به گونه اي باشد که خواننده وادار به خواندن ادامه آن شود.
متن آگهي: متن آگهي را بگونه اي بنويسيد که مزيت هاي محصول و يا خدمت شما را بيان کند. من چندي پيش يک آگهي براي يک موسسه تندخواني طراحي کردم که متن آن را با اين سئوال شروع کردم که “آيا مي دانيد سرعت مطالعه هر ايراني 200 کلمه در دقيقه است در حالي که ميانگين سرعت مطالعه در جهان 800 کلمه در دقيقه است؟” هر جمله از متن آگهي بايد بگونه اي باشد که خواننده رغبت نشان دهد که مطالب بعدي را نيز بخواند. ويژگي بسيار مهم ديگري که در متن آگهي بهتر است رعايت کنيد صداقت در متن است. پيامتان نبايد باور پذير نباشد. هرگز فراموش نکنيد که آنچه را در پيامتان به مخاطب ارائه مي دهيد بايد در عمل نيز بتوانيد آن را به اثبات برسانيد. به عبارت ديگر هرگز وعده اي ندهيد که نتوانيد عمل کنيد.
پيشنهاد فروش غير مستقيم: در انتهاي آگهي حتماً خواننده را با روشي ترغيب به انجام عملي کنيد تا در نهايت منجر به فروش شود. البته هرگز سعي نکنيد که سريعاً مشتري را وادار به خريد نماييد. بعنوان مثال ما در موسسه تندخواني در انتهاي آگهي خود خواننده را به يک سمينار رايگان دعوت مي کرديم و در آن سمينار در مدت 90 دقيقه توضيحات کاملي در مورد خدمات خود ارائه مي کرديم. جالب است بدانيد 40% از کساني که در آن سمينار شرکت مي کردند در نهايت در کلاسهاي تندخواني ثبت نام مي کردند. اگر در انتهاي آگهي فقط شماره تلفن را براي ثبت نام در کلاسها مي داديم بي شک تعداد بسيار کمتري در سمينارها شرکت مي کردند.

مولف: مسعود محمدي (محقق و مشاور بازاريابي)

منبع: کتاب تبليغات از تئوري تا عمل نوشته دکتر سيد حميد خداداد حسيني، دکتر احمد روستا، دکتر وهاب خليلي شجاعي

 نظرات شما

نام:
پست الکترونيک:
متن: *